Najbardziej skuteczna metoda nauki języka obcego?

Na pewno wiele razy uczyłeś/uczyłaś się języka obcego i za każdym razem to nie było TO. Sęk w tym, aby wybrać najbardziej odpowiednią metodę nauki. Istnieje ich wiele komunikatywna, naturalna, gramatyczno-tłumaczeniowa, zanurzenie w języku itd. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Powtórzę moje słowa z lekcji. Kto uczy się razem ze mną, ten wie: Motywacja, motywacja i jeszcze raz motywacja- jest potrzebna, aby nauczyć się języka. I działanie J

Jeśli chodzi o mnie, to jestem zwolenniczką metody naturalnej, komunikatywnej i zanurzenie w języku. Poniżej opowiem krótko o każdej z nich.

METODA KOMUNIKATYWNA

Podejście komunikatywne jest naturalną konsekwencją wszystkich stosowanych metod. Jest to metoda bardzo popularna w różnych szkoła językowych. Kładzie się nacisk na umiejętność komunikacji w różnych kontekstach i sytuacjach: negocjowanie, opowiadanie, porównywanie, opisywanie, proszenie o coś lub oferowanie, itd. Bardzo istotna jest umiejętność mówienia – intensywnie ćwiczona, nie zaniedbuje się jednak pozostałych kompetencji, takich jak pisanie itd. Nauka gramatyki nie niej wyizolowana, lecz odbywa się w kontekście. Celem jest osiągnięcie płynności komunikacyjnej.

METODA NATURALNA

Założeniem tej metody jest nauka poprzez powtarzanie i korygowanie. Podczas zajęć w ogóle nie używa się języka ojczystego słuchaczy. Istotna jest eliminacja stresu. Kursant ma poznawać język na podobieństwo małego dziecka – obserwując, a następnie powtarzając.  Zasady gramatyczne uznawane są nieistotne. W ich miejsce pojawia się indukcja – uczniowie powinni samodzielnie je zrozumieć z kontekstu. Główny nacisk położony jest na mówienie. Dużą wagę przywiązuje się do chwalenia słuchaczy, jeśli udało im się wypowiedzieć w poprawny sposób. Gdy popełniają błąd – są łagodnie korygowani przez lektora. Uwielbiam tą metodę i zachęcam wszystkich do wykorzystywania jej w swoim czasie wolnym. Na przykład nawiązać kontakt z ludźmi z innych krajów, kontynentów i ćwiczyć pisanie, mówienie z nimi. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo narzędzi do nauki języków, wiele aplikacji. Korzystajcie z nich.

METODA ZANURZENIE W JĘZYKU

Full immersion, a więc pełne zanurzenie w języku i jego kulturze. Podczas zajęć jest trudne do osiągnięcia. Udaje się to osiągnąć podczas wyjazdów na obozy językowe lub na zajęciach prowadzonych w kraju. Dzięki takiemu rozwiązaniu ekspozycja na język angielski jest większa, a co za tym idzie – szybciej pojawiają się efekty. Wyjazdy i dłuższe pobyty w krajach, którego języka chcemy się nauczyć również są na plus, ponieważ zmuszają nas do przyswajania go mimo woli. My jednak możemy starać się w jakimś stopniu osiągnąć to w warunkach kursowych czy domowych. Oglądając filmy, filmiki, czytając książki rozmawiać z ludźmi o kulturze i kraju z rodzimymi użytkownikami języka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *