26 września – dzień języków obcych
CEL: zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Ustanowione przez Radę Europy w 2001 roku – na zakończenie Europejskiego Roku Języków zorganizowanego przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO.
Apetyt na Języki Marta Gielek
To, czy dany język jest łatwy czy trudny zawsze będzie podlegało subiektywnym kryteriom. Wszystko zależy od rodziny językowej języka ojczystego oraz zdolności lingwistycznych. Mówi się, że najtrudniej jest nauczyć się pierwszych siedmiu języków. Coś w tym jest…! Łatwiej jest nam opanować języki pokrewne. Na przykład znając łacinę łatwiej jest przyswoić hiszpański czy francuski. Znając angielski możemy kojarzyć pewne wyrazy w języku niemieckim. Prawda jest też taka, że nie wszyscy mają dar do języków.
Niemniej jednak języki są ważne w każdym aspekcie życia. Od dawna już służyły do rozwoju kultury, historii i cywilizacji. Język to podstawowe narzędzie komunikacji, wymiany doświadczeń. Język ciągle się zmienia. Non stop powstają jakieś nowe wyrazy, zapożyczenia z innych języków.
Ciekawostka
Pamiętajmy, że na świecie istnieją tysiące języków i jeszcze więcej dialektów. Pewien Amerykanin – Meredith Gardner znał 63 języki obce. Nauczył się japońskiego w 3 miesiące. Swoje niezwykłe zdolności poznał w dzieciństwie i ciężko pracując nad tą umiejętnością w wielki 20 lat na swoim koncie posiadał 12 dobrze znanych języków w tym języki egzotyczne jak arabski czy grecki.
Należy do najmniej wymagających wyczynów lingwistycznych należy języki angielski. Brak zawiłej odmiany czasowników, mimo 16 czasów jakie posiada, tylko połowa jest na ogół używana. Jest dość prosty do opanowania. Posługuje się nim nawet 30 % ludności świata.
Stosunkowo łatwo jest przyswoić języki romańskie jak hiszpański czy włoski. Wymowa jest tożsama z pismem, gramatyka nie ma zbyt wymyślnych struktur.
A jaki język Polacy łatwo przyswajają?
Z naszego polskiego punktu widzenia, języki słowiańskie jak rosyjski, ukraiński, czeski to języki łatwe do opanowania. Mają łatwą do opanowania gramatykę i wymowę. Wiele osób twierdzi, że jest w stanie zrozumieć co Ukrainiec czy Czech do niego mówi, bez wcześniejszej znajomości tego języka. Jedyną trudnością dla części języków słowiańskich może być cyrylica.
NAJTRUDNIEJSZE JĘZYKI:
- islandzki,
- nawaho,
- baskijski,
- fiński,
- węgierski,
- polski,
- koreański,
- japoński.
Najcięższe do nauki to języki azjatyckie. Trudność ta polega na logograficznym systemie pisma, którego nie da się powiązać z brzmieniem wyrazów. Dodatkowo są to języki tonalne, w których dane słowo posiada wiele sposobów wymowy.
NAJPOPULARNIEJSZE JĘZYKI:
ANGIELSKI 1,5 MLD OSÓB
FRANCUSKI 82 MLN OSÓB
CHIŃSKI 30 MLN OSÓB
HISZPAŃSKI 14,5 MLN OSÓB
NIEMIECKI 14,5 MLN OSÓB
WŁOSKI 8 MLN OSÓB
JAPOŃSKI 3 MLN OSÓB
A TY, JAKIEGO JĘZYKA ZACZĄŁ/ ZACZĘŁABYŚ SIĘ NAJCHĘTNIEJ UCZYĆ ?
Koniecznie daj znać w komentarzu 🙂